jak łagodzić objawy menopauzy

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Jednym z popularnych sposobów na niwelowanie, czasami trudnych do opanowania, skutków ubocznych menopauzy jest stosowanie hormonalnych leków zastępczych. Zazwyczaj terapia ta obejmuje przyjmowanie estrogenów i/lub leków zastępujących progestagen. Ryzyko dla zdrowia kobiety wynikające z przyjmowania hormonalnych leków zastępczych stało się jednak poważnym problemem. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją naturalne sposoby radzenia sobie z negatywnymi aspektami przekwitania, bez zwiększania ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Konwencjonalne metody zwalczania objawów menopauzy

Leczenie obejmujące chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię lub chirurgiczne usunięcie jajników może zaburzać poziom hormonów. Jest to jeden z powodów, dla których kobiety stosujące leki hormonalne lub poddane w przeszłości zabiegom, przechodzą menopauzę w młodszym wieku niż panie bez podobnych doświadczeń.

Badania wskazują, że stosowanie hormonalnych terapii zastępczych może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym:

– raka piersi,
– chorób serca,
– udaru,
– zakrzepów,
– niemożności utrzymania moczu,
– demencji i utraty pamięci.

W jednym z największych badań, jakim był program hormonalny powstały z inicjatywy WHI (Women’s Health Initiative) stwierdzono, że kobiety przyjmujące estrogenowe leki zastępcze były o 24% bardziej podatne na zachorowanie na raka piersi, niż panie nie przyjmujące żadnych środków hormonalnych. W badaniu wzięły udział dwie grupy kobiet: pierwsza przyjmowała jedynie leki zastępujące estrogeny, a druga zarówno leki estrogenowe, jak i progesteronowe. Badanie rozpoczęto w 1991 roku, jednak w przypadku drugiej grupy przerwano je w 2002 roku, ponieważ naukowcy odkryli, że ryzyko związane ze stosowaniem obu środków znacznie przewyższa korzyści. Poza zagrożeniem nowotworem piersi, badania pokazują związek między stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej a wieloma innymi. Wśród nich wymieniono: udar, skrzepy krwi, zawał serca, nietrzymanie moczu, otępienie oraz inne rodzaje nowotworów – w tym rak płuc lub okrężnicy. Stwierdzono, że u kobiet po menopauzie w wieku 65 lat i starszych stosowanie estrogenu i progesteronu podwaja ryzyko rozwoju otępienia. Wykazano, że zarówno skojarzona terapia hormonalna jak i sam estrogen znacznie zwiększają ryzyko udaru, skrzepów krwi i ataku serca podczas przyjmowania leków.

Ta perspektywa nie jest budująca, szczególnie biorąc pod uwagę, że menopauza jest normalną częścią procesu starzenia się, która nie będzie trwać w nieskończoność. Wiele typowych działań niepożądanych związanych z przekwitaniem może być leczonych za pomocą bezpiecznych i skutecznych naturalnych środków oraz ziół.

Menopauza stanie się trudnym i uciążliwym okresem w Twoim życiu – kiedy jej na to pozwolisz. Jeśli jednak zadbasz o siebie, będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami i zrezygnujesz z niebezpiecznej hormonalnej terapii zastępczej, prawdopodobnie przejdziesz przez to z uśmiechem.

przejmij kontrolę nas swoją menopauzą

Naturalne sposoby na objawy menopauzy

1. Ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna powinna stać się nawykiem pań w okresie około menopauzalnym. Dlaczego nie należy jej lekceważyć? Ruch przede wszystkim zwiększa poziom serotoniny, poprawiając nastrój, apetyt i pomagając w zasypianiu. Co więcej, regularne ćwiczenia wykonywane co najmniej raz w tygodniu doskonale wpływają na samopoczucie i sylwetkę.
Poleca się 10-30 minut ćwiczeń aerobowych w formie treningu impulsowego, a także treningu siłowego kilka razy w tygodniu. Trening siłowy zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga naturalnie zbilansować hormony, a także utrzymać masę mięśniową, co jest ważne dla zapobiegania przybieraniu na wadze. Wzmacnia również kości do walki z osteoporozą, która często towarzyszy menopauzie.

2. Preparaty ziołowe

Wiele ziół i pokarmów zawiera naturalne hormony (takie jak fitoestrogeny) lub właściwości równoważące hormony, które mogą pomóc Ci w przejściu menopauzy. Chociaż istnieje wiele możliwości eliminowania jej objawów za pomocą leków ziołowych, niektóre wydają się bardziej skuteczne niż inne. Przed zastosowaniem tego typu preparatów dobrze jest skonsultować się z lekarzem medycyny naturalnej, zwłaszcza jeśli cierpisz na inne schorzenia i przyjmujesz leki.

Niektóre z najczęściej stosowanych preparatów ziołowych w leczeniu objawów menopauzy to:

czerwona koniczyna,
– olej z wiesiołka,
– korzeń lukrecji,
– pluskwica groniasta,
– kozieradka pospolita,
– szyszki chmielu,
– ziele dziurawca,
– soja,
– szałwia lekarska.

sojaszałwia lekarska

Każde z powyższych ziół jest w stanie pomóc na konkretny objaw menopauzy. Dlatego ważne jest, aby stwierdzić, które z objawów są dla Ciebie najbardziej uciążliwe i zacząć od ich leczenia, a następnie sukcesywnie przechodzić do kolejnych, mniej dokuczliwych. W tym miejscu pomocna może być wiedza wyszkolonego lekarza medycyny naturalnej. Specjalista posiada rozległą wiedzę na temat tego, które zioło należy stosować w celu leczenia konkretnych objawów, jakie dawki są najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze oraz które zioła mogą być bez obaw stosowane jednocześnie.

Możesz też skorzystać z gotowej propozycji produktów naturalnych skomponowanych specjalnie na okres menopauzy. Wybieraj zawsze preparaty wieloskładnikowe gdyż te dają większą szansę na wyeliminowanie większej ilości symptomów menopauzy. Ważne jest też aby w składzie były pewne minerały oraz witaminy, mikroelementy bo to z pewnością przyczyni się do lepszego wchłaniania substancji czynnych z roślin, bo jak wiadomo w synergii siła..!

 

„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”– Hipokrates

3. Zdrowa dieta wspomagająca równowagę hormonalną

Zdrowa dieta jest często pomijanym sposobem na zmniejszenie kłopotliwych objawów menopauzy, a także obniżenie ryzyka wielu innych chorób związanych z wiekiem. Pamiętaj, aby w tym czasie, gdy Twoje ciało się zmienia dostarczać mu wszystkiego, czego potrzebuje.

Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania w celu zrównoważenia hormonów:

  • Jedz dużo świeżych, organicznych owoców i warzyw każdego dnia. Nie tylko podczas menopauzy, ale przez całe swoje życie dobrze jest spożywać świeże, lokalnie uprawiane pokarmy organiczne, które zostały poddane jak najmniejszemu przetwarzaniu.
  • Aby utrzymać swoją wagę, możesz potrzebować mniej kalorii. Ogranicz „puste kalorie”, zmniejszając spożycie przetworzonej żywności z dodatkiem cukru, rafinowanych węglowodanów, słodkich napojów, alkoholu i rafinowanych olejów.
  • Dodaj do swojej diety pokarmy o wysokiej zawartości błonnika, które pomagają kontrolować apetyt, poprawiają trawienie i będą korzystne dla serca.
  • Pij dużo czystej, świeżej wody.
  • Tak często jak to możliwe sięgaj po produkty bezpośrednio z natury – najlepsze jabłka to te zerwane prosto z drzewa. Będziesz zdumiona, jak szybko poczujesz się lepiej w swoim ciele, umyśle i duszy, kiedy oddasz się tym życiodajnym pokarmom. Dodatkowo będzie Ci dużo łatwiej kontrolować swoją wagę.

Środki ostrożności dotyczące naturalnego leczenia objawów menopauzy

Tak jak w przypadku każdego leczenia – naturalnego lub nie – to co jest skuteczne dla jednej osoby może nie odnosić takich samych efektów u innej. Nasze organizmy są unikalne, więc różne zabiegi działają w różny sposób dla różnych kobiet.

Nie ma gwarancji, że naturalne środki pomogą zmniejszyć wszystkie objawy menopauzy, dobrze jest więc mieć realistyczne oczekiwania. Pewne badania pokazują, że wskazówki opisane powyżej są skuteczne dla wysokiego odsetka kobiet, podczas gdy inne badania sugerują, że w ogóle nie działają. Możesz wypróbować kilku różnych naturalnych środków, a następnie zdecydować, co przynosi najlepszy efekt w walce z efektami ubocznymi menopauzy w Twoim przypadku. Próby te zapewne zajmą trochę czasu, ale na pewno pomogą uniknąć wyniszczających skutków, które może przynieść stosowanie ryzykownych leków hormonalnych.

Jeśli chodzi o stosowanie leków ziołowych w leczeniu objawów menopauzy, należy pamiętać, że ważne jest, aby kupować wysokiej jakości, czyste produkty i używać ich w odpowiednich ilościach. W porównaniu z lekami farmaceutycznymi lub hormonalnymi, mniej wiadomo o potencjalnych skutkach ubocznych ziół, ponieważ ich badania są zazwyczaj krótsze i obejmują mniejsze rozmiary próbek. Zwracajmy zatem uwagę na wszelkie objawy niepożądane, w tym: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, krwawienie, zawroty głowy lub omdlenia, alergie oraz spadki ciśnienia krwi.

Podsumowanie

Chociaż menopauza może wydawać się niewygodna i trudna, przyjmowanie hormonalnych leków zastępczych wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu działań niepożądanych. Rozsądniejszym i znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest naturalne radzenie sobie z objawami poprzez zdrową dietę, ćwiczenia fizyczne, redukcję stresu oraz stosowanie naturalnych ziół.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *